Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Petanka
18-05-2013, 20:28, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-05-2013, 21:37 przez Steppenwolf.)
#1
Petanka
Witam.
Byłem dzisiaj, zupełnie przypadkiem, we wrocławskim Parku Południowym.
Miejsce zwykle spokojne, odwiedzane chętnie przez matki z dziećmi oraz "niedzielnych" sportowców uprawiających Nordic Walking lub Jogging.
Obecnie jednak, wypełniło się międzynarodowym gwarem. Tu i ówdzie przemykali zawodnicy w kolorowych dresach i sportowych butach.
Co tu się dzieje - zapytałem pucołowatego jegomościa wcinajacego własnie hamburgera. Nie wie Pan ? Międzynarodowe zawody w Petance. Acha, odparłem ze zrozumieniem, nie dając po sobie poznać, że kompletnie nie wiem o co chodzi.
Podszedłem bliżej. Zobaczyłem osobników w różnym wieku, rzucających metalowymi kulami. Okazało się,że gra " w kulki", którą widziałem w paryskich parkach nazywa się po polsku "Petanka" i ma ambicję zostać dyscypliną olimpijską. Co więcej, rozmawiając z fanami tej gry, dowiedziałem się, że wymaga ona nie tylko zręczności i precyzji ale również strategicznego myślenia.
Chodzi w przybliżeniu o to, by umieścić swoją bilę jak najbliżej plastikowej lub drewnianej kulki, zwanej świnką. Można to osiągnąć albo poprzez precyzyjny rzut albo poprzez wybicie bili przeciwnika albo wreszcie poprzez sprytne przesuniecie " świnki" za pomocą swojej bili.
Okazuje się, że gra ma wielkie tradycje a swoimi korzeniami sięga... czasów rzymskich.
Czapki z głów, Panie i Panowie.
Lepszy na wolności kąsek lada jaki, niźli w niewoli przysmaki (powiedział wilk)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum Single Relax | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS